Поиск по этому блогу

День2

А ми продовжуємо нашу подорож...)))
І сьогодні ми будемо досліджувати Верхню Хортицю.
Ми відчуємо дух славетного козацтва біля легендарного Запорізького Дубу та пройдемо дорогами запорізьких менонитів.
Однією з визначних туристичних пам'яток є 700-річний дуб, який є Національним деревом України.
Всі, хто хоч раз бував біля дуба, можуть відзначити його вражаючі параметри. Його стовбур можуть тримати в обхваті 6 дорослих осіб.
Безпосередньо поруч з дубом знаходиться історико-культурний комплекс "700-річний Запорізький дуб".
Існує чимало легенд, що пов'язані з цією запорізькою святинею. Нібито, що сам Богдан Хмельницький відпочивав під цим дубом перед походами, а запорізький кошовий атаман Іван Сірко з іншими козаками саме під цим дубом писали листа турецькому султану.
Ходить Легенда, що Тарас Шевченко, саме під кроною славетного дубу, вперше зачитав свою поему "Катерина".

Виникає питання "Хто ж такі меноніти та яким чином вони опинились у Запоріжжі?"
Ця протестанська деномінація була заснована в Цюрихі в 1525 році під час Швейцарської реформації.
Одним з головних постулатів менонитів, крім традиційної для більшості протестантівбезумної довіри до Біблії, була їх особлива соціальна позиція. Меноніти традиційно не визнавали судові тяжби, військову присягу і особливу військову службу, що робило їх ворогами не тільки панівної церкви, але й держави. Це і стало основними причинами багаторічних поневірянь менонитів по світу.Боронивши свої ідеї та принципи, меноніти шукали землю, де б вони могли спокійно працювати та вірувати так, як вони того хотіли.
На той час російська імператриця Єкатерина ІІ своїми маніфестами дозволила вільно посілятись на наших землях іноземцям з метою освоєння вільних земель та розвитку сільського господарства та економіки в цілому.
На кінець ХІХ століття Хортицький менонитський округ включав в себе 18 колоній. Першопоселенцям було обіцяне вільне віросповідання, звільнення від військової служби та надавалось багато пільг.
Прогулюючись вулицями Верхньої Хортиці уважно дивіться по сторонам - то тут, то там зустрічаються нетипові для півдня України будинки. Гострі високі дахи з парою арочних вікон на фронтонах та міцні стіни з темної цегли, що збудовані з використанням особливої "фламандської кладки".
Міць та товщину менонитських будов можна роздивитись оглядаючи руїни зерносховища.
Зернохранилище по улице Шушенской. Запорожье
Збереглось дуже багато будов цієї епохи - корпуса заводів та мануфактур, лікарні та школи, яки і нині діють, крамниці та аптеки...
У невеличкому парку можна побачити один з самих оригінальних пам'ятників Запоріжжя - меморіал менонітам - жертвам сталинського терору та релігійних притиснень. Монумент складається з гранітних плит з сілуетами чоловіка, жінки та пари дітей. За задумом автора монумент являє собою книжкову полицю зі світлинами, з яких вирвали їх героїв.
Памятник меннонитам. Запорожье

Одною з візитних карток Запоріжжя є будова в стилі "модерн" з елементами голандського ренесансу, в якому розташовувалась "Школа для дівчаток". Нині тут знаходиться діюча школа.
Медхеншуле. Запорожье

В завершення нашої екскурсії ми пройдемо близько 20 хвилин пішки в бік від поселень, І ось перед нами балка Партизанська, з якою пов'язано безліч цікавих історій. Під час війни тут дійсно ховались партізани, звідки й пішла ця назва.
У 1902 році тут було збудовано залізницю Запоріжжя-Кривий Ріг, на шляху якої побудовано декілька тунелей. Ці тунелі будували саме меноніти, які на той час тут мешкали.


Комментариев нет:

Отправить комментарий